pl en
^
^
^

SESJE MELODII TANECZNYCH TRADYCYJNIE
poniedziałki, 5, 12, 19 i 26 listopada 2018
godz. 20:00-22:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


Zapraszamy na wspólne praktykowanie grania utworów do tańca. Tradycyjny repertuar tańców polskich i szwedzkich, jak również balfolk. Spotkania dla muzyków zarówno doświadczonych, jak i początkujących w wygrywaniu melodii tanecznych. Bardzo mile widziani są na sesji tancerze.

Przez całe spotkanie kawiarnia Wejściówka zachowuje swój charakter i poleca swoje menu. Dzięki wspieraniu funkcjonowania kawiarni i baru sesje mają szansę pozostać darmowe. W imieniu Wejściówki zapraszamy do korzystania z asortymentu baru!

Do zagrania!
N-OBROTOWE ZAJĘCIA TANECZNE
środa, 7, 14 i 21 listopada 2018
godz. 19:00-21:00
Studio DFNS, Rynek Nowomiejski 27, Toruń
fb


Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki tańców tradycyjnych na n-obrotowe zajęcia taneczne! Na zajęciach przewidujemy wykładnię taneczną od podstaw dla początkujących oraz wskazówki techniczne dla już tańczących. Program zajęć dobierany jest pod kątem n-obrotowych potańców i najwięcej czerpie z tanecznej kultury Polski nizinnej, Szwecji oraz balfolku. Zajęcia podzielone są na dwie osobne godziny. Można uczestniczyć w obydwu, bądź tylko w pierwszej lub drugiej części.


Wstęp na 1 godzinę zajęć:Wskazówki organizacyjne:

Zapraszamy!
POTAŃC STULISTNY
sobota, 10 listopada 2018
godz. 19:00 | 20:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


19:00 darmowy instruktaż dla nowotanecznych
20:00 potańc

Zapraszamy na zabawę taneczną w stylu trad & balfolk przy muzyce czerpiącej ze starodawnych wzorców, a jednocześnie brzmiącej atrakcyjnie i nowocześnie. Potańc to świetny czas na spotkanie ze znajomymi, wspólne rozkoszowanie się trunkami z baru i współdzielenie emocji na tanecznym parkiecie. Wrażenia i radosne myśli zostają w głowie jeszcze na długo po zakończeniu imprezy.

Wzdrygujących się brakiem odpowiedniego przygotowania i znajomości reguł tańca zapraszamy na godzinę wprowadzającą, w czasie której pokażemy kroki najbardziej popularnych tańców i wprowadzimy w tajniki zabawy w stylu trad & balfolk. Instruktaż startuje o 19.00!Potańc to zabawa taneczna, w duchu której tkwią sprawdzone na przestrzeni wieków skuteczne składniki balu, łączące pokolenia, budujące wspólnotę i zapewniające spotkanie ludzi i zabawę na wysokim poziomie. Repertuar muzyczno-taneczny wywodzi się z dawniejszej tradycji polskiej wsi, ale również z kultur nam pokrewnych: szwedzkiej, francuskiej i różnych zakątków Europy. Bezmiar tradycyjnych tanecznych doznań tego wieczoru odszukać będzie można w parach, kole czy korowodzie, po polsku, szwedzku, francusku, portugalsku i bretońsku. Od współ-tancerzy i współ-muzykantów. W programie potańcu przewidziane są koncerty agregandado oraz muzykantów grających do tańca w ramach sceny otwartej.

scena otwarta - grajlista do tańca:
Zapraszamy muzyków i śpiewaków do udziału w grajliście do tańca w ramach otwartej sceny! Jeśli potrafisz wykonać utwory do tańca, masz przygotowany repertuar do tańców polskich, szwedzkich, francuskich, bretońskich, bądź z innych zakątków Europy oraz chęć zagrania i zaśpiewania paru kawałków dla tancerzy podczas Potańcu, to serdecznie zapraszamy! Dla zapewnienia dobrej jakości kompozycji zgłaszanych występów w programie potańcu oraz w celach organizacyjnych prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego.

NAMIOT "TAŃCE POLSKIE", FESTIWAL NIEPODLEGŁA NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU
niedziela, 11 listopada 2018
godz. 13:00 - 21:00
dziedziniec MKiDN, Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
fb


W ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata zaprasza do NAMIOTU TAŃCA, na dziedzińcu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie 100 lecie niepodległości świętować będziemy tańcem i muzykowaniem. Kapele z różnych stron Polski zagrają do tańca, a podstawowych kroków regionalnych tańców nauczą towarzyszący im tancerze. Podczas całego wydarzenia chętnym do tańca pomagać będą Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (Akademia Tańca Tradycyjnego) oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Programu Niepodległa. Kuratorem tego miejsca będzie Janusz Prusinowski.

Pośród prowadzących poszczególne tańce są również tancerze grupy n obrotów: Dominik Wóltański i Małgorzata Baran. Serdecznie zapraszamy!W programie:
13:00 – 14:00 HYMN POLSKI grany na instrumentach ludowych oraz MAZUREK i OBEREK - warsztaty taneczne.
14:00 – 15:00 KRAKOWIAK - warsztaty taneczne
15:00 – 16:00 WIWAT - warsztaty taneczne
16:00 – 17:00 TANGO POLSKIE, warsztaty taneczne
17:00 – 18:00 Taniec KOŃ - warsztaty taneczne
18:00 – 19:00 taniec PISANY - warsztaty taneczne
19:00 – 20:00 POLKA - warsztaty taneczne
20:00 – 21:00 KUJAWIAK, POLONEZ - warsztaty taneczne

10-LECIE CHATKI TAŃCA
piątek - niedziela, 16 - 18 listopada 2018
Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław
RDZPiT "Wrocław", ul. Kościuszki 35A, Wrocław
fb


Chatka tańca to wrocławskie koło miłośników kultury tradycyjnej. Na zaproszenie Chatki Tańca n obrotów i agregandado włączają się w świętowanie 10 lat działalności:Sobota 17 listopada 2018
12:00-16:00 Warsztaty tańców wirowych - grupa n obrotów z Torunia
Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

12:00 Kujawiak - Warsztaty polskiego tańca wirowego z rodziny mazurków
Kujawiak w swojej niestylizowanej postaci – do niedawna zapomniany – jest w swojej istocie garniturem tańców, składającym się z wolnego chodzonego okraszonego figurami, kujawiaka właściwego oraz szybkiego oberka. Kujawiak właściwy opiera się na charakterystycznym pulsie, który w wykonaniu tancerzy dostosowany jest do rozciągłego rubato wygrywanego przez muzykantów. Kujawiak, choć wolniejszy od oberka, potrafi być znacznie szybszy niż jego sceniczne formy czy kujawiak narodowy.
Zapraszamy do nauki kujawiaka właściwego. W ramach warsztatów poznamy technikę opartego na pulsie wirowania w parze w tańcu o tempie spokojnym. W programie znajdą się ćwiczenia z prowadzenia i podążania w parze, poznawanie i odwzorowanie rytmu z uwzględnieniem rubato, opanowywanie skutecznego i komfortowego wirowania. Forma kujawiaka prezentowanego na warsztatach jest rekonstrukcją na podstawie badań własnych. Prezentowana była już wielokrotnie, m.in. edycjach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz na lekcjach internetowego kanału wideo Taniec Tradycyjny PL.

14:00 Polska - Warsztaty szwedzkiego tańca tradycyjnego, w swojej historii związanego z dawnymi tańcami polskimi
Popularny i kluczowy w Szwecji tradycyjny taniec polski (po szwedzku polska) ponownie zyskał ostatnimi czasy bardzo dużą popularność na balfolkowych wydarzeniach w całej Europie. W Polsce powinien czuć się jak u siebie. Przedmiotem warsztatów jest podstawowa wersja tego tańca, najpopularniejsza i tańczona na festiwalach. W trakcie warsztatów rozpoznamy najważniejsze elementy tańca i w ułożony sposób przejdziemy od tańca chodzonego do wirowania. Zważać będziemy na komfortowe trzymanie, bezstresowe i pewne prowadzenie/podążanie, przewidywalność ruchu oraz zrozumienie się w parze. Tańce będą wielokrotnie prezentowane i objaśniane w kluczowych ich momentach. Zaplanowana ścieżka warsztatowa poprowadzi nas do uzyskania pewności, komfortu i swobody tańca nawet na ciasnych i zatłoczonych parkietach.

19:00 Potańcówka
Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca "Wrocław", ul. Kościuszki 35A, Wrocław

Do tańca zagrają:
agregandado - tańce wirowe polskie, szwedzkie - i nie tylko
Kapela na poczekaniu- tańce polskie, bałkańskie i nie tylko

Małgorzata Szarycz Irish Spin - poprowadzi irlandzkie tańce grupowe Céilidh
Tańce huculskie poprowadzi Halina Czekanowska (Śpiewogra ukraińsko-polski folk zespół)

Szczegółowe informacje i cały program na stronie wydarzenia.