pl en
^
^
^

SESJE MELODII TANECZNYCH TRADYCYJNIE
poniedziałki, 7, 14, 21 i 28 maja 2018
godz. 20:00-22:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
Carpe Kraft, Plac Teatralny 7, Toruń
fb


Zapraszamy na wspólne praktykowanie grania utworów do tańca. Tradycyjny repertuar tańców polskich i szwedzkich, jak również balfolk. Spotkania dla muzyków zarówno doświadczonych, jak i początkujących w wygrywaniu melodii tanecznych. Bardzo mile widziani są na sesji tancerze.

Terminy najbliższych spotkań:
7, 14 i 28 maja 2018 - kawiarnia Wejściówka, Plac Teatralny 1, Toruń
21 maja 2018 - Carpe Kraft, Plac Teatralny 7, Toruń

Przez całe spotkanie kawiarnia Wejściówka i Carpe Kraft zachowują swój charakter i polecają swoje menu. Dzięki wspieraniu funkcjonowania kawiarni i baru sesje mają szansę pozostać darmowe. W imieniu Carpe Kraft oraz Wejściówki zapraszamy do korzystania z asortymentu baru!

Do zagrania!
N-OBROTOWE ZAJĘCIA TANECZNE
środy, 9, 16, 23 i 30 maja 2018
godz. 19:30-21:30
Studio DFNS, Rynek Nowomiejski 27, Toruń
fb


Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki tańców tradycyjnych na n-obrotowe zajęcia taneczne! Na zajęciach przewidujemy wykładnię taneczną od podstaw dla początkujących oraz wskazówki techniczne dla już tańczących. Program zajęć dobierany jest pod kątem n-obrotowych potańców i najwięcej czerpie z tanecznej kultury Polski nizinnej, Szwecji oraz balfolku. Struktura spotkań jest następująca:


Wstęp na 1 godzinę zajęć:


Wskazówki organizacyjne:

Zapraszamy!
SMAJL POTAŃC
sobota, 19 maja 2018
godz. 20:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


20:00 - taneczne przedbiegi, kawiarnia Wejściówka
22:00 - koncerty do tańca: Balsam & agregandado - potańcówka na otwarcie 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT, plac przed Teatrem im. Wilama Horzycy
00:00 - taneczny finał ze wspólnym graniem, kawiarnia Wejściówka

Bądź w kontakcie z kulturą. sMajl Potańc na otwarcie - to zabawa taneczna, w duchu której tkwią sprawdzone na przestrzeni wieków skuteczne składniki balu, łączące pokolenia, budujące wspólnotę i zapewniające spotkanie ludzi i zabawę na wysokim poziomie. Repertuar muzyczno-taneczny wywodzi się z dawniejszej tradycji polskiej wsi, ale również z kultur nam pokrewnych: szwedzkiej, francuskiej i różnych zakątków Europy. Bezlik tradycyjnych tanecznych doznań tego wieczoru odszukać będzie można w parach, kole czy korowodzie, wewnątrz i na zewnątrz, po polsku, szwedzku, francusku, portugalsku i bretońsku. Od współ-tancerzy i współ-muzykantów. Do tańca zagrają: Balsam i agregandado. Animację zabawy tanecznej zapewni toruńska grupa n obrotów.

Balsam

Zespół Balsam to poetyckie połączenie tanecznych i muzycznych kultur tradycyjnych Europy. Balsam wpisuje się w nurt balfolk, więc ich muzyka przeznaczona jest przede wszystkim do tańca - radosnego jak koła syrkasyjskie, transowego jak bretońskie hanter dro, skocznego jak irlandzkie polki, intymnego jak francuska mazurka.
W skład zespołu wchodzą:
Ewa de Mezer (śpiew, akordeon, recytacja)
Michał Zajączkowski-de Mezer (gitara akustyczna)
Jakub Szczygieł (irlandzki flet poprzeczny, flażolety, klarnet).

Repertuar czerpią zarówno z tradycji, jak i własnej głowy, spora jego część to ich własne kompozycje.
Muzycy nie boją się eksperymentów, szukają własnej, naturalnej drogi. Wyjątkową cechą zespołu jest element poetycki, zręcznie wplatany w muzykę przez Ewę, której własne wiersze stanowią z melodiami nierozerwalną całość.

agregandado

Toruński ensamble instrumentalny, który powstał, aby grać do tańca. Repertuar grupy obejmuje tańce polskie, szwedzkie oraz balfolk. Agregandado w zestawieniu podstawowym jest kwintetem:
Dariusz Rybiński – flety, harmonijka ustna
Paulina Władecka – flet poprzeczny
Izabela Strąk – skrzypce, basetla, bęben obręczowy
Adam Miazgowski – basetla
Dominik Wóltański – skrzypce


POTAŃCZOK
sobota, 2 czerwca 2018
godz. --:--
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


18:30 Zabawa dla dzieci przy muzyce tradycyjnej | baja – performans ludowy
20:00 potańc | koncerty do tańca

PotańcZok to zabawa taneczna z repertuarem muzyczno-tanecznym wywodzącym się z dawniejszej tradycji polskiej wsi, ale również z kultury szwedzkiej, francuskiej i różnych zakątków Europy. W repertuarze wieczoru znajdą się tradycyjne tańce w parach, kole czy korowodzie. Tańce polskie, szwedzkie, portugalskie, węgierskie, bretoński fest-noz i francuski balfolk. W programie potańcu przewidziane są koncerty agregandado oraz muzykantów sesyjnych grających do tańca.
Wstęp na potańc dowolny, dobrowolny.

scena otwarta - grajlista do tańca:
Zapraszamy muzyków i śpiewaków do udziału w grajliście do tańca w ramach otwartej sceny! Jeśli potrafisz wykonać utwory do tańca, masz przygotowany repertuar do tańców polskich, szwedzkich, francuskich, bretońskich, bądź z innych zakątków Europy oraz chęć zagrania i zaśpiewania paru kawałków dla tancerzy podczas Potańcu, to serdecznie zapraszamy! Dla zapewnienia dobrej jakości kompozycji zgłaszanych występów w programie potańcu oraz w celach organizacyjnych prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego.