pl en
^
^
^

SESJE MELODII TANECZNYCH TRADYCYJNIE
poniedziałki, 4, 11, 18 i 25 marca 2019
godz. 20:00-22:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
Carpe Kraft, Plac Teatralny 7, Toruń
fb


Zapraszamy na wspólne praktykowanie grania utworów do tańca. Tradycyjny repertuar tańców polskich i szwedzkich, jak również balfolk. Spotkania dla muzyków zarówno doświadczonych, jak i początkujących w wygrywaniu melodii tanecznych. Bardzo mile widziani są na sesji tancerze.

4, 11, 25 marca - kawiarnia Wejściówka
18 marca - Carpe Kraft

Przez całe spotkanie kawiarnia Wejściówka i pub Carpe Kraft zachowuje swóją charakter i poleca swoje menu. Dzięki korzystaniu z asortymentu baru sesje mają szansę pozostać darmowe.

Do zagrania!
N-OBROTOWE ZAJĘCIA TANECZNE
środy, 13, 20 i 27 marca 2019
godz. 19:00-21:00
Danza Latina, ul. Długa 25 (1p), Toruń
fb


Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki tańców tradycyjnych na n-obrotowe zajęcia taneczne! Na zajęciach przewidujemy wykładnię taneczną od podstaw dla początkujących oraz wskazówki techniczne dla już tańczących. Program zajęć dobierany jest pod kątem n-obrotowych potańców i najwięcej czerpie z tanecznej kultury Polski nizinnej, Szwecji oraz balfolku. Zajęcia podzielone są na dwie osobne godziny. Można uczestniczyć w obydwu, bądź tylko w pierwszej lub drugiej części.


Wstęp na 1 godzinę zajęć:Wskazówki organizacyjne:

UWAGA! Zmieniamy miejsce zajęć na ul. Długa 25!

Zapraszamy!
AVE PODKOZIOŁEK ŚLEDZIKUS
wtorek, 5 marca 2019
godz. 19:00 - 00:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb
Podkoziołek jest ostatnią zabawą przed Wielkim Postem. Tradycyjnie na Kujawach poprzedzany był chodzeniem z kozą. W skład tradycyjnej kujawskiej kozy mogą się włączyć: koza, koń, niedźwiedź, bocian, para młoda, dziad, baba, kominiarz, czy strażak. Pozostaje tylko wcielić się w ulubioną postać. Ave Podkoziołek Śledzikus organizowany przez grupę n obrotów kontynuuje tę tradycję. Na zabawie potańczyć będzie można kujawiaki, polski, szoty, oberki, avądy, slangi, buraki, cyrkle, branle mixery, walczyki i wiwaty z Polski oraz z wielu różnych zakątków Europy - wszystkie pochodzące ze starej tradycji oraz nowszych ludobalowych obyczajów.

Zgrubny program podkoziołka:

19:00 – chodzony za kozą oraz żur w wersji mięso- i wegepustnej
20:00 – przegląd maszkar i posłuch podkoziołkowy
21:00 – konkurs tańca w parach wiązanych
22:00 – konkursy przebierańca: inspiracja tradycyjnym strojem kujawskim oraz maszkara z przebranej kompani kozy
24:00 – śledzikus, śledzik-up, top, stop, post

Chodzony za kozą
Pierwszeństwo wejścia na Ave Podkoziołek Śledzikus będą miały osoby, które zdobędą się na odwagę krótkiego spaceru, odnajdą jedną z maszkar na Starym Mieście, w szczególności kozę i zrobią sobie z nią selfie (wspólne zdjęcie aparatem przeważnie frontowym). Selfiem można się pochwalić przy wejściu do lokalu, bądź dodać je do dyskusji na wydarzeniu.

Żur i ludobal (potańc)
W kawiarni Wejściówka odbędzie się bal ludowy ludu kujawskiego, który jednak nie stroni od nowinek ze Świata. Tańczone będą kujawiaki w pełnym garniturze, szoty, polskie, re-pasje, bure, slangi, cyrkle i walce. Po uprzednim spacerze self-poszukiwawczym będzie się można posilić specjalnym żurem w dwóch odsłonach – mięso- i wegepustnej. Żur będzie smaczny.

Posłuch Podkoziołek
Kluczową częścią programu tradycyjnego podkoziołka był taniec panien z jednym specjalnym kawalerem-owczarzem, a następnie z wybranym chłopcem za uprzednią drobną opłatą dla kapeli. Warto zadbać wcześniej o monety. Będzie śpiew i dużo tańca. Zapewniamy odpowiedniej klasy owczarza, do tańca zagra agregandado. Śpiewem uraczy śpiewacza kompania n-obrotowczyń.

Konkurs tańca w parach wiązanych
Wybór najlepszych par tańczących dobrze i ciekawie. Obowiązującym zakresem repertuarowym będą popularne tańce polskie, szwedzkie, portugalskie i węgierskie.

Strój kujawski - inspira on
Zainspiruj się tradycyjnym strojem kujawskim i stwórz swój własny strój, który będzie do tradycyjnego nawiązywał. To nie takie trudne! Najlepsze stroje wybrane zostaną przez grono znających się zasiadających w jury.

Przebrana kompania kozy
Warto przygotować się na Podkoziołka wcześniej i zapewnić sobie odpowiedni strój. Wśród tematów mocno przystających do podkoziołkowej tradycji są: * niedźwiedź * bocian * koń * pszczoła * panna młoda * kominiarz * żołnierz * lala * muflon * itp * Inne Wasze pomysły na przebranie również bardzo mile widziane. Dla przebranych przygotowujemy konkursy z nagrodami.

Potańc off: śledzikus, śledzik-up, top, stop, post
Etap prochain. Dobrze mieć ze sobą wzorzec pelpliński.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Sponsorzy:
Najlepsze wrażenia z potańcu pomogą nam zatrzymać nagrody ufundowane przez wspaniałych sponsorów, którzy tym samym włączyli się w promowanie kujawskiej tradycji Podkoziołka. Są wśród nich: Malicorne, Centrum Modelowania Sylwetki Body Space Toruń, Mentor Sport, Małe Conieco u Kasi, Chwast Prast Vegetarian Bistro, LOKAAH oraz WEJśCIóWKA.

scena otwarta - grajlista do tańca:
Zapraszamy muzyków i śpiewaków do udziału w grajliście do tańca w ramach otwartej sceny! Jeśli potrafisz wykonać utwory do tańca, masz przygotowany repertuar do tańców polskich, szwedzkich, francuskich, bretońskich, bądź z innych zakątków Europy oraz chęć zagrania i zaśpiewania paru kawałków dla tancerzy podczas Potańcu, to serdecznie zapraszamy! Dla zapewnienia dobrej jakości kompozycji zgłaszanych występów w programie potańcu oraz w celach organizacyjnych prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Aby w pełni tańczyć na potańcu, zapraszamy na naukę tańców.
Jeśli chciał(a)byś grać muzykę tradycyjną do tańca razem z innymi muzykantami, przychodź na sesje.