pl en
^
^
^

SESJE MELODII TANECZNYCH TRADYCYJNIE
poniedziałki, 3, 10 i 17 grudnia 2018
godz. 20:00-22:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


Zapraszamy na wspólne praktykowanie grania utworów do tańca. Tradycyjny repertuar tańców polskich i szwedzkich, jak również balfolk. Spotkania dla muzyków zarówno doświadczonych, jak i początkujących w wygrywaniu melodii tanecznych. Bardzo mile widziani są na sesji tancerze.

Przez całe spotkanie kawiarnia Wejściówka zachowuje swój charakter i poleca swoje menu. Dzięki wspieraniu funkcjonowania kawiarni i baru sesje mają szansę pozostać darmowe. W imieniu Wejściówki zapraszamy do korzystania z asortymentu baru!

Do zagrania!
N-OBROTOWE ZAJĘCIA TANECZNE
środa, 5, 12 i 19 grudnia 2018
godz. 19:00-21:00
Studio DFNS, Rynek Nowomiejski 27, Toruń
fb


Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki tańców tradycyjnych na n-obrotowe zajęcia taneczne! Na zajęciach przewidujemy wykładnię taneczną od podstaw dla początkujących oraz wskazówki techniczne dla już tańczących. Program zajęć dobierany jest pod kątem n-obrotowych potańców i najwięcej czerpie z tanecznej kultury Polski nizinnej, Szwecji oraz balfolku. Zajęcia podzielone są na dwie osobne godziny. Można uczestniczyć w obydwu, bądź tylko w pierwszej lub drugiej części.


Wstęp na 1 godzinę zajęć:Wskazówki organizacyjne:

Zapraszamy!
PIEŚNI ADWENTOWE
czwartek, 13 grudnia 2018
godz. 18:30
Kościół św. Jakuba, Rynek Nowomiejski 6, Toruń
fb


Zaśpiewamy pieśni adwentowe w kościele św. Jakuba w Toruniu, tuż po wieczornej mszy św. Zachęcamy do udziału w śpiewie. Orientacyjny czas 18:30. Melodie kurpiowskie, teksty ze Śpiewnika Pelplińskiego.
POLSKA - WARSZTATY TAŃCÓW SZWEDZKICH
sobota, 15 grudnia 2018, godz. 12:00 - 14:00
niedziela, 16 grudnia 2018, godz. 13:00 - 15:00
Retro Dance Studio, Wielka 19/7, Poznań
fb


Polska – tradycyjny taniec ze Szwecji – stał się ostatnimi laty bardzo popularną pozycją repertuarową na balfolkowych wydarzeniach w całej Europie. W Polsce powinien czuć się jak u siebie i z pewnością pomogą w tym warsztaty, które proponujemy we współpracy z toruńską grupą n obrotów.

Zapraszamy na warsztaty podstaw polski - tańca w parach, w trójmiarowym rytmie, wykorzystującego częste wirowanie oraz na warsztaty pogłębiające znajomość slängpolski - również tańczonej w parach, wykorzystującej połączenie pomiędzy partnerami do wytańczenia różnorodnych figur.

💙 15.12.2018 G. 12:00-14:00- sobota - (RUND)POLSKA - PODSTAWY 💛

💛 16.12.2018 G. 13:00-15:00 - niedziela - SLÄNGPOLSKA - POGŁĘBIENIE 💙Warsztaty poprowadzą doskonali znawcy tematów szwedzkich - Dominik Wóltański i Małgorzata Baran, tancerze grupy n obrotów (Toruń) z wieloletnią praktyką instruktorską, specjalizujący się w tańcach polskich, szwedzkich i francuskich.

↪️ ZGŁOSZENIA
Prosimy o zgłoszenia przez formularz.

Nie ma potrzeby, czy też konieczności zgłaszania się w parach.

💙 💛 💙

💙 15.12.2018 G. 12:00-14:00 - sobota - (RUND)POLSKA - PODSTAWY 💛

Przedmiotem warsztatów jest podstawa tego tańca, rozumiana jako część wspólna wielu odmian regionalnych tańczonych w Szwecji, a jednocześnie wersja dzisiaj najbardziej popularna i tańczona na festiwalach. Przeprowadzane w trakcie warsztatów ćwiczenia i eksperymenty ruchowe pozwolą poznać rytmikę tańców oraz zapewnią podstawowe wygody poruszania się w parze. Zważać będziemy na komfortowe trzymanie, bezstresowe i pewne prowadzenie/podążanie, przewidywalność ruchu oraz zrozumienie się w parze. W systematyczny i ułożony sposób przejdziemy od tańca chodzonego do spokojnego wirowania. Tańce będą wielokrotnie prezentowane i objaśniane w kluczowych ich momentach. Zaplanowana ścieżka warsztatowa poprowadzi nas do uzyskania pewności, komfortu i pełni tańca nawet na ciasnych i zatłoczonych parkietach.

KOSZT
30 zł/os - przedpłata
40 zł/os - płatność w dniu warsztatów

💛 16.12.2018 G. 13:00-15:00 - niedziela - SLÄNGPOLSKA - POGŁĘBIENIE 💙

* ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W WARSZTATACH KONIECZNA JEST PODSTAWOWA ZNAJOMOŚĆ SLÄNGPOLSKA - NAJLEPIEJ NABYTA PRZY OKAZJI WARTSZTATÓW, NIE TYLKO OBSERWACJI *

Slängpolska to taniec szwedzki, ulubiony w szczególności w Smalandii. Pierwszym wrażeniem osób oglądających tancerzy tańczących slängpolskę jest swoboda, niesamowita ekspresja i mnogość figur. Charakterystycznymi jego cechami jest ustalony podział na części figurową i wirową. Niemniej w ostatnich latach przy oderwaniu od zachowanych źródeł taniec ten stał się bardzo popularny i ewoluował. W trakcie warsztatów poznamy i zgłębimy istotę tańczenia slängpolski – jej rytmu, pulsu i wirowania. Na proces nauki złożą się utrwalenie podstawowych praktyk tanecznych zapewniających przewidywalność ruchu oraz zrozumienie się w parze. Nauczymy się figur i ich swobodnego wariantowania, aby każda nasza slängpolska na parkiecie była niepowtarzalną kompozycją i byśmy byli ciekawi każdej następnej.

KOSZT
30 zł/os - przedpłata
40 zł/os - płatność w dniu warsztatów

POTAŃC PROSIEŃ
sobota, 29 grudnia 2018
godz. 20:00 - 02:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


Potańc na zamknięcie muzyczno-tanecznego roku 2018!Potańc to zabawa taneczna, w duchu której tkwią sprawdzone na przestrzeni wieków skuteczne składniki balu, łączące pokolenia, budujące wspólnotę i zapewniające spotkanie ludzi i zabawę na wysokim poziomie. Repertuar muzyczno-taneczny wywodzi się z dawniejszej tradycji polskiej wsi, ale również z kultur nam pokrewnych: szwedzkiej, francuskiej i różnych zakątków Europy. Bezmiar tradycyjnych tanecznych doznań tego wieczoru odszukać będzie można w parach, kole czy korowodzie, po polsku, szwedzku, francusku, portugalsku i bretońsku. Od współ-tancerzy i współ-muzykantów. W programie potańcu przewidziane są koncerty agregandado oraz muzykantów grających do tańca w ramach sceny otwartej.

scena otwarta - grajlista do tańca:
Zapraszamy muzyków i śpiewaków do udziału w grajliście do tańca w ramach otwartej sceny! Jeśli potrafisz wykonać utwory do tańca, masz przygotowany repertuar do tańców polskich, szwedzkich, francuskich, bretońskich, bądź z innych zakątków Europy oraz chęć zagrania i zaśpiewania paru kawałków dla tancerzy podczas Potańcu, to serdecznie zapraszamy! Dla zapewnienia dobrej jakości kompozycji zgłaszanych występów w programie potańcu oraz w celach organizacyjnych prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego.