pl en
^
^
^

SESJE MELODII TANECZNYCH TRADYCYJNIE
poniedziałki, 5, 12, 19 i 26 lutego 2018
godz. 20:00-22:00
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb


Zapraszamy na wspólne praktykowanie grania utworów do tańca. Tradycyjny repertuar tańców polskich i szwedzkich, jak również balfolk. Spotkania dla muzyków zarówno doświadczonych, jak i początkujących w wygrywaniu melodii tanecznych. Bardzo mile widziani są na sesji tancerze.

Do zagrania!
N-OBROTOWE ZAJĘCIA TANECZNE
środy, 7, 21 i 28 lutego 2018
godz. 19:30-21:30
Studio DFNS, Rynek Nowomiejski 27, Toruń
fb


Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki tańców tradycyjnych na n-obrotowe zajęcia taneczne! Na zajęciach przewidujemy wykładnię taneczną od podstaw dla początkujących oraz wskazówki techniczne dla już tańczących. Program zajęć dobierany jest pod kątem n-obrotowych potańców i najwięcej czerpie z tanecznej kultury Polski nizinnej, Szwecji oraz balfolku. Struktura spotkań jest następująca:


Wstęp na 1 godzinę zajęć:


Wskazówki organizacyjne:

Zapraszamy!
PODKOZIOŁEK | POTAŃC OFF
wtorek, 13 lutego 2018
godz. 19:00-23:59
WEJśCIóWKA, Plac Teatralny 1, Toruń
fb

Podkoziołek jest ostatnią zabawą przed Wielkim Postem. Tradycyjnie na Kujawach poprzedzany był chodzeniem z kozą. W skład tradycyjnej kujawskiej kozy mogą się włączyć: koza, koń, siora, para młoda, dziad, baba, kominiarz, niedźwiedź, strażak, żołnierz czy bocian. Pozostaje tylko wcielić się w ulubioną postać. Podkoziołek | Potańc Off organizowany przez grupę n obrotów kontynuuje tę tradycję. Na zabawie potańczyć będzie można mazurki, kujawiaki, polski, szoty, oberki, okrąglaki, walczyki i wiwaty oraz zdecydowanie wiele tańców z różnych zakątków Europy - wszystkie pochodzące starej tradycji oraz nowszych ludobalowych obyczajów. W programie również tradycyjne zabawy oraz konkursy tańca.

W programie:


Chodzony z kozą
Pierwszeństwo wejścia na Podkoziołka | Potańc Off będą miały osoby, które zdobędą się na odwagę połgodzinnego spaceru, odnajdą jedną z maszkar na Starym Mieście, w szczególności kozę i zrobią sobie z nią selfi (wspólne zdjęcie aparatem przeważnie frontowym). Selfim można się pochwalić przy wejściu do lokalu, bądź dodać je do dyskusji na wydarzeniu. Przed wejściem należy zaprezentować tradycyjny podkoziołkowy przytup wielokrotny, a tuż za wejściem należy bezzwłocznie dołączyć do tanecznego korowodu.

Ludobal i żur
W kawiarni Wejściówka odbędzie się bal ludowy ludu kujawskiego, który jednak nie stroni od nowinek ze Świata. Tańczone będą kujawiaki w pełnym garniturze, szoty, polskie, re-pasje, bure, slangi, cyrkle i walce. Po uprzednim spacerze self-poszukiwawczym będzie się można posilić specjalnym żurem w dwóch odsłonach - wege-nie i wege-tak - symbolizującymi zbliżającą się zmianę czasu zabawowego na niezabawowy. Żur będzie smaczny.

Nagusek performans
Kluczową częścią programu tradycyjnego podkoziołka był taniec kolejno wszystkich panien z jednym specjalnym kawalerem-owczarzem, a następnie z wybranych chłopcem za uprzednią drobną opłatą dla kapeli. Warto zadbać wcześniej o monety. Będzie dużo śpiewu i sporo tańca oraz niespodzianka. Zapewniamy odpowiedniej klasy owczarza, ktory będzie znał hasło-klucz do dalszej zabawy.

Stroj kujawski - inspira on
Zainspiruj się Kujawami i stwórz swój strój, który będzie nawiązywał do ludowego stroju kujawskiego. To nie takie trudne! Najlepsze stroje wybrane zostaną przez grono specjalistów zasiadających w jury.

Przebrana kompania kozy
Warto przygotować się na Podkoziołka wcześniej i zapewnić sobie odpowiedni strój. Wśrod tematów mocno przystających do podkoziołkowej tradycji są: * niedźwiedź * bocian * koń * pszczoła * panna młoda * kominiarz * żołnierz * lala * muflon * itp * Inne Wasze pomysły na przebranie również bardzo mile widziane. Dla przebranych przygotowujemy konkursy z nagrodami.

Konkurs tańca w parach w kategorii trad
Wybór najlepszych par tańczących dobrze i ciekawie. Obowiązującym zakresem repertuarowym będą popularne tańce polskie, szwedzkie oraz balfolk.

Potańc off