
o grupie n obrotów
Grupa "n obrotów" to pasjonaci tańców tradycyjnych, nierzadko mocno wirowych. Fascynują ich muzyczno-taneczne tradycje północnej Polski oraz krajów, w których taniec polski przed wiekami się zadomowił w szczególności Szwecji i Francji. Wędrują w poszukiwaniu dawnych mistrzów tańca, gry i śpiewu. Sami też nie tylko tańczą, ale i muzykują. Regularnie prowadzą w Toruniu otwarte na wszystkich amatorów tańca zabawy taneczne, czyli potańcówki.
Swoją pasją i umiejętnościami dzielą się z innymi w czasie prowadzonych warsztatów. Na scenę wychodzą z miniaturami tanecznymi bazującymi na tradycyjnych krokach ubierając w sceniczne słowa to, co się w głębi tańca wydarza, zachęcając tym i inspirując do wyjścia na parkiet. A sięgają do korzeni w poszukiwaniu dopieszczonego przez wieki, eminentnego i wytwornego piękna.
idea i specjalizacja
Działalność grupy koncentruje się wokół tradycji muzyczno-tanecznych Europy. Czerpiemy z muzycznych wzorców wypracowanych przez pokolenia naszych dziadków i pradziadków, aby wytworzyć w swoim otoczeniu wartościowy rodzaj wspólnoty, w której muzyka i taniec służy spotkaniom ludzi. Tradycyjna kultura muzyczno-taneczna spotyka się dzisiaj na powrót z uznaniem szerokich kręgów ludzi młodszych i starszych w wielu krajach, a wydarzenia określane są popularnie jako „bal folk” (Francja, a za nią niemal cała Europa), fest-noz (Bretania), stamman (Szwecja) czy dom tańca (Węgry, Polska).
Tematem szczególnie obszernie podejmowanym przez grupę n obrotów są tańce polskiego pochodzenia, które na przestrzeni wieków zyskały uznanie w innych krajach europejskich, rozwinęły się tam i są po dziś dzień tańczone. Szczególnymi w tym kontekście tańcami są polska ze Szwecji oraz pols z Norwegii, które korzeniami sięgają XVI i XVII wieku i wspólnych kontaktów dworskich Polski i Szwecji. Drugim takim tańcem, jest mazurka, której obecność we Francji, Włoszech i Skandynawii datowana jest od XIX wieku.
Wyeksportowane polskie tańce poznajemy w grupie n obrotów poprzez ich zestawienie z aktualnie znanymi tańcami polskimi z Polski, w szczególności z kujawiakiem i kujawskim chodzonym, wiwatami z Wielkopolski oraz powolniakiem z Kurpii, które to wydają się najbardziej archaiczne, a przez to prawdopodobnie bliższe źródłom pochodzenia tańców polskich ze Szwecji i Francji, aniżeli pozostałe obecne popularne tańce polskie.
poszukiwanie tradycji i relacji mistrz-uczeń
Istota drogi poznawania tańców dawniejszych oraz związanej z nimi tradycji bardzo mocno opiera się na bezpośrednim przekazie międzypokoleniowym. Interpretacje słowa pisanego obejmującego wybrane przez spisującego elementy tradycji, ani pozycja niezaangażowanego obserwatora nie gwarantują odpowiedniego przejęcia tradycji. Dlatego też, gdzie tylko to możliwe, staramy się poznać Mistrzów, od których moglibyśmy się uczyć tańca, śpiewu i grania na instrumentach oraz poznać dawne obyczaje. Obszarem poszukiwań dla grupy n obrotów są Kujawy i Kurpie. Korzystamy również z dorobku najbardziej doświadczonych uczniów, którzy swoich Mistrzów znaleźli przed nami.
potańcówki i sesje muzyczne
Naturalnym sposobem dzielenia się wiedzą na temat tradycyjnej kultury muzyczno-tanecznej oraz wspólnego rozkoszowania się przepiękną tradycyjną muzyką są organizowane przez grupę n obrotów comiesięczne potańce oraz cotygodniowe spotkania instrumentalne. Specjalnymi wydarzeniami opierającymi się na dawnych obyczajach jest kujawski podkoziołek na zakończenie karnawału, noc świętojańska oraz weselne oczepiny, do których w grupie n obrotów udaje się obszernie nawiązać.
grupa prezentacyjna
Duża część tańców tradycyjnych, w tym i polskich oraz polskiego pochodzenia, jest w pierwszym kontakcie na tyle nieprzystępna, iż ich nauka często pochłania więcej czasu, aniżeli dysponuje zainteresowany współcześnie zabiegany człowiek oraz dzisiejsi regulatorzy kultury w postaci rozlicznych instytucji działających na zasadzie festiwalowej lub festynowej. Aby nie utracić możliwości kontaktu z tak, wydawałoby się, wymagającymi tańcami, a jednocześnie zachęcić kolejne osoby do dłuższej nauki, w grupie n obrotów powołaliśmy grupę prezentacyjną, złożoną z tancerzy i muzyków, którzy rzeczone trudne tańce umieliby zaprezentować w najróżniejszych warunkach, w tym i scenicznych. Aby lepiej przekazać bogactwo emocji otrzymywane w tańcu tradycyjnym - to niedostępne dla oglądającego taniec widza - grupa prezentacyjna w swoich wystąpieniach wykorzystuje formy taneczno-teatralnych miniatur.
agregandado i kapela napiętaCH
Taniec tradycyjny, w szczególności taniec polski, najznamienitszy udaje się przy żywej muzyce. Starsi Mistrzowie skrzypiec i parkietu podkreślają często, iż dawniej na zabawach muzycy i tancerze stawali się jednością. Stąd i też n-obrotowe zabawy taneczne nie mogą się obejść bez kapeli grającej do tańca. Działające w ramach grupy n obrotów kapele: agregandado oraz napiętaCH specjalizują się w muzyce szwedzkiej oraz polskiej. Agregandado to ensamble instrumentalny, który wyłonił się z poniedziałkowych Sesji Melodii Tanecznych Tradycyjnie. Na brzmienie Agregandado składają się smyczki w towarzystwie instrumentów dętych. Kapela napiętaCH to skład tradycyjny: skrzypce, basetla i bębenek obręczowy.
organizator wydarzeń muzyczno-tanecznych
Obszar zainteresowań muzyczno-tanecznych grupy n obrotów jest znacznie szerszy, aniżeli taki, w którym można się skutecznie specjalizować. Obcowanie z kulturą tradycyjną z szerokiego kręgu staje się możliwe poprzez zapraszanie rozlicznych muzyków, śpiewaków i tancerzy oraz organizowanie koncertów, warsztatów tanecznych i muzycznych oraz potańcówek. Z pełną tego świadomością jako grupa n obrotów poświęcamy swój czas i siły, aby organizatorsko wesprzeć odwiedzających Toruń artystów i zadbać o warunki artystycznej uczty dla tych mieszkańców Torunia, którzy nie podróżując, rozległej tradycyjnej kultury muzyczno-tanecznej nie mogliby poznać.
oferta
Polecamy się uwadze jako badacze kultury tradycyjnej Kujaw, Wielkopolski, Kurpii i Skandynawii, wykonawcy muzyczni i taneczni oraz jako organizatorzy wydarzeń muzyczno-tanecznych. Zachęcamy do kontaktu!
dołącz do nas!
Jeśli podoba Ci się to, co robimy oraz to, czym się interesujemy jako grupa n obrotów i chciałbyś do nas dołączyć, to się bardzo dobrze składa! Chętnie podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem i włączymy Ciebie do wspólnych muzyczno-tanecznych przedsięwzięć. Przybywaj na nasze wydarzenia i spotkaj się z nami! Zapraszamy!